Antin aikidovideo

Linkitän tähän tänään ystäväni ja pitkäaikaisen aikidokollegani, Antti Pekkarisen, uuden videon. Motiivina tähän on toisaalta halu tuoda esiin minulle rakasta lajia, toisaalta halu näyttää, että osataan sitä Suomessakin tehdä aikidoa (eikä pelkästään esim. Ranskassa ja Japanissa).

Tietenkin olen ylpeä myös siitä, että Antti on ohjannut treenejä perustamassani ja johtamassani aikidoseurassa, Finn-Aikissa, muistaakseni vuodesta 2002 lähtien. Hän toimi ensin junioriohjaajana (ja samalla myös koko seuran juniorivastaavana) ja myöhemmin myös aikuisten ohjaajana. Lisäksi hän on ollut jo pitkään seuran hallituksen jäsen. Vuonna 2014 hän suoritti 4. danin mustan vyön Ranskassa minun suosituksellani.

(Minusta siinä ei ole eettisesti mitään ongelmallista, että ihmiset ovat ylpeitä toisistaan. Paljon harmillisempaa olisi, jos ihmiset olisivat ylpeitä vain itsestään.)